Přinášíme kancelářské potřeby

logo tovary.cz

Přihlásit / registrovat 778 242 122
(0 Kč)

Vrácení zboží

Do kdy mohu zboží vrátit?

Odstoupit od smlouvy je možné nejpozději do 14ti dnů ode dne doručení zboží. Odstoupit je možné buď písemně v balíčku se zbožím, či písemně např. emailem.

Do kdy musím zboží odeslat?

Zboží musíte prodejci vrátit do 14ti dnů od oznámení o odstoupení od kupní smlouvy. Příklad: Zákazník objednal zesilovač GSM signálu na internetu 28. ledna. Pošta se pokusila balík doručit 2. února, ale adresáta nezastihla a balík uložila na poštu. Zákazník si balík převzal 15. února, což je den odkud běží lhůta pro odstoupení. Zákazník neměl moc času na vyzkoušení a po 14ti dnech se rozhodl, že zesilovač vrátí. Proto 1.března emailem informoval prodejce, že bez udání důvodu zařízení vrátí. Zaslání balíku zpět prodejci objednal zákazník na stránkách Zaslat.cz 12. března tak, aby kurýr balík od zákazníka 13. března vyzvedl a 14. března ho doručil zpět prodejci. Musím mít nepoškozený obal? Zboží není potřeba vracet v neporušeném obalu, jak si někteří prodejci neoprávněně kladou za podmínku.Výjimkou jsou audio a videonahrávky (CD, DVD) a počítačový software. Tento druh zboží musí pro možnost vrácení zůstat originálně zabalený v ochranné fólii.

Co když zboží nese známky užívání?

Právo odstoupit od smlouvy a vrátit zboží existuje proto, aby zákazník měl možnost zboží vyzkoušet a důkladně prohlédnout tak, jako by ho kupoval na prodejně. Zboží tedy nesmíte používat, pokud zboží nese známky užívání, právo na vrácení zaniká.

Kdo hradí přepravu?

Náklady na vrácení zboží prodejci hradí kupující. Prodejce však musí vrátit i náklady na dodání zboží kupujícímu. Pokud si však kupující vybral nadstandardní (expresní typ dopravy), tyto náklady prodejce nevrací. Příklad: Zákazník si objednal na internetu mobilní telefon. Nejlevnější doprava poštou stála 50 Kč, avšak zákazník chtěl mít spolehlivě telefon doručen do dvou dní, a proto si vybral dopravu GLS za 145 Kč. Při navrácení zboží tedy prodejce musí vrátit cenu telefonu a 50 Kč dopravné. Zbylých 95 Kč za spolehlivé expresní doručení prodejce nevrací. Poznámka: Prodejce má právo ve svých podmínkách stanovit, že neponese žádné náklady na dopravu k zákazníkovi. V takovém případě nemá povinnost vracet žádné náklady na přepravu.

Co nejde vrátit?

zboží vyrobeného na objednávku nebo zboží jednoznačně přizpůsobeného osobním potřebám (např. obleky šité na míru) zabalené datové nosiče (CD, DVD) které jste po nákupu rozbalili letenky, vstupenky, rezervace hotelu zboží podléhající rychlé zkáze zboží v uzavřeném obalu, které nemůže být po otevření vráceno z důvodu ochrany zdraví nebo z hygienických důvodů

Má firma stejné práva jako občan?

Zákon dává výsadní právo odstoupit od kupní smlouvy spotřebitelům. Spotřebitelem je myšleno osoba, který výrobek (zboží) kupuje pro svou potřebu nebo své domácnosti. Zákon toto právo neposkytuje na nákupy výrobků sloužících k podníkání (a to je vlastně skoro cokoliv co firma nakoupí). Právnická osoba (spol.s r.o., akciová společnost) nemůže tedy být spotřebitelem. Ovšem nadace, fyzická osoba - podnikatel, obecně prospěšná společnost může být za jistých okolností spotřebitelem. Výše uvedené nařizuje zákon. Prodejce však může být benevolentnější a ve svých obchodních podmínkách může mít napsáno, že zboží může vrátit (odstoupit od kupní smlouvy) i firma. Tip: Pokud jste fyzická osoba - podnikatel, finanční úřad ve většině případů uzná i doklad s Vašimi nacionály kde nebude uvedené IČ. Další možností je zboží koupit jako spotřebitel (bez uvedení IČ) a pokud se rozhodnete si ho nechat, požádejte prodejce o doplnění IČ na fakturu. Pokud by Vám nechtěl vyhovět, můžete zboží vrátit a objednat ho znovu, už s uvedením svého IČ. Co když zboží bylo odebráno na prodejně? Pokud je nákup provedený na internetu, nedělá rozdíl kde a jak si zboží fyzicky převezmete. Je jedno jestli si ho převezmete na poště, od kurýra GLS, na výdejním místě kurýra GLS, na pobočce Uloženky, nebo přímo na prodejně prodejce. Právo odstoupení do 14ti dnů zůstává vždy zachováno.

Co přibalit za doklady?

Prodejce má mít na svých stránkách vzorové Odstoupení od smlouvy. Nejste však vázání užitím přímo tohoto vzorového odstoupení. Můžete použít například naše ke stažení zde. Pokud jste odstoupení doručili prodejci již dříve (např. emailem), doporučujeme k balení přiložit kopii nebo vytištěný odeslaný email. Měl by být přiložen také doklad o nákupu (faktura). Pokud jste doklad ztratili, podle zákona postačí i výpis z bankovního účtu s vyznačenou transakcí.

Může prodejce odmítnout zboží vrátit?

Prodejce může odmítnout zboží vrátit při známkách užívání. Pokud je evidentní, že zákazník možnost vrácení zneužívá (dělá si z prodejce půjčovnu), je oprávněn vrátit nižší částku. Nenašli jsme o kolik maximálně může být vrácená částka ponížena.Prodejce může odmítnout vrátit zboží, které není zákonem možno vrátit, viz výše. V případě podezření, že máte právo na vrácení a prodejce Vám nechce vyhovět, doporučujeme podat podnět České Obchodní Inspekci - http://www.coi.cz/cz/spotrebitel/prava-spotrebitelu/podani-stiznosti-podnetu-dotazu.

Kdy dostanu zpět své peníze?

Prodejce je povinen zaslat peníze zpět do 14ti dnů od převzetí zboží.

2018, práva vyhrazena PHP made by David Nádvorník

Jít nahoru